BUDOWA KSIĄŻKI

W części budowy książki wchodzą : 
obwoluta, wyklejka, okładka twarda/miękka , grzbiet, kapitałka, karta przedtytułowa, karta tytułowa, trzon książki 

 

Obwoluta-papierowa lub wykonana z tworzywa sztucznego okładka ochronna, nakłada się na nią okładki lub inne obrazki. 

Wyklejka-dwukartkowa składka przyklejona lub przyszywana grzbietem do pierwszego bądź ostatniego arkusza książki. 

Grzbiet-jest to usztywnione pokrycie grzbietu bloku książkowego. Dawniej stanowił integralną część grzbietu bloku książkowego z którym był zespolony w trwały sposób. 

Kapitałka-rodzaj tkaniny introligatorskiej w postaci tasiemki szerokości w zależności od 13-15 mm z wyraźnie  pogrubionym  jednym z brzegów. 

Karta przedtydułowa-pierwsze cztery strony książki  

Karta tytułowa-karta umieszczona na początku książki,Zawiera podstawowe informacje o autorze  

Blok książki

To, co przy publikacjach laicy zwykli nazywać wnętrzem, to nic innego jak blok książki, który czasem jest określany mianem wkładu. Blok stanowi wewnętrzną część oprawy przygotowaną do połączenia z okładką. Zanim przejdziemy do rozróżnienia rodzajów bloku książki, musimy wyjaśnić pojęcie składki. Składka to nic innego jak zadrukowane, złożone wpół i włożone jeden w drugi arkusze. Jak łatwo możemy wywnioskować – pojedyncza składka w swojej konstrukcji przypomina szesnastokartkowy zeszyt.

Na blok książki może składać się od kilku, do nawet kilkudziesięciu składek. Zasadniczo, aby połączyć składki ze sobą, musimy je zszyć. I tu dochodzimy do meritum, ponieważ blok składający się ze składek połączonych ze sobą nićmi introligatorskimi to blok szyty. Drugi rodzaj bloku, to blok klejony, który nie składa się już ze składek, a z arkuszy papieru, które są ze sobą połączone klejem.

Blok szyty od klejonego możemy rozróżnić już na pierwszy rzut oka. Wystarczy spojrzeć na górny brzeg bloku tuż przy grzbiecie i sprawdzić, czy są widoczne składki. Jeśli nasz wzrok już powędrował w tamtym kierunku, możemy rzucić okiem na kapitałkę. To pasek jedwabnej lub bawełnianej tkaniny, przyklejanej do górnej i dolnej krawędzi grzbietu bloku, głównie w celach estetycznych

Oprawa miękka czy twarda?

Gdy mamy blok i okładkę wypadałoby oba elementy połączyć w zgrabną całość. Inaczej sprawa wygląda w oprawie twardej, a inaczej w miękkiej. W oprawie miękkiej blok książki jest scalony z grzbietem za pomocą kleju, natomiast w oprawie twardej dodatkowym elementem spajającym blok z oprawą jest wyklejka. Według definicji wyklejka to „składka jednozłamowa papieru, zazwyczaj o większej gramaturze, przyklejona do powierzchni wewnętrznej strony okładziny i połączona z wkładem”. Brzmi zawile? Sprawa staje się jednak zupełnie oczywista, gdy weźmiemy do ręki książkę w twardej oprawie. Jeśli zajrzymy na drugą stronę okładki (prawda, że znajomość stron okładki się przydaje?), zobaczymy pojedynczy arkusz papieru w całości przyklejony do okładki oraz pierwszej stronicy bloku książki. Oczywiście sprawa wygląda analogicznie na trzeciej stronie okładki. Wyklejka poza tym, że spełnia funkcję konstrukcyjną, to maskuje znajdującą się pod nią tekturę.